جزئیات مقاله

تاریخ ارسال مقاله : 1399/05/16

تعداد بازدید : 1104


چگونه از سقف کشسان نگهداری کنیم؟


سقف را می توان جذاب ترین گزینه برای خانه های امروزی نامید. اینکه بتوانید با مخارج بسیار کم، نه تنها دیوار بلکه سقف منزل خود را تزیین و آراسته کنید، می تواند بهترین فرصت باشد. بسیاری از کسانی که به دنبال نوآوری در خانه و محل کار خود هستند و سازندگانی که به دنبال استفاده از تجهیزات و امکانات جدید در بناهای خود هستند، مشتریان پر و پا قرص، سقف کشسان اند. روش ها و شیوه های نگهداری از سقف کشسان، می تواند در طول عمر آن موثر باشد. در ادامه مطلب می خواهیم مواردی را برای شما بیان کنیم، که در نهایت منجر به افزایش طول عمر پارچه سقف کشسان می شود.

مزیت ها و کاربردهای سقف کشسان در مقایسه با سقف های معمولی
سقف کشسان از انواع جدید و به روز سقف های کاذب به شمار می آید و نسبت به سقف های قدیمی و دیگر انواع سقف کاذب، مزیت ها و قابلیت های فراوانی دارد. از مزیت های عمده سقف کشسان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1.    نصب آسان و کم دردسر
2.    تنوع در مدل و طرح
3.    قابلیت چاپ طرح و عکس دلخواه
4.    قابلیت شستشو و نظافت آسان
5.    اشتعال پذیری پایین و افزایش ایمنی
6.    قابلیت تحمل وزن بالا تا 200 کیلوگرم
7.    وزن کم نسبت به محیط قابل اجرا
8.    قابلیت نصب در هر شکل و فرمتی
9.    تحمل رطوبت و نم بالا
البته موارد بالا تنها گوشه‌ای از قابلیت ها و ویژگی های منحصر به فرد سقف کشسان است. استفاده از سقف کشسان می تواند در بسیاری از فضاها و کاربردها صورت بگیرد. موارد زیر می تواند تعدادی از کاربردهای رایج سقف کشسان باشد:
1.    نصب در سقف سالن های نمایش و سینما
2.    نصب در راهرو بیمارستان
3.    نصب به عنوان سقف آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی
4.    نصب در اتاق های کوچک برای بزرگتر نشان دادن آن ها
5.    نصب به عنوان وسیله روشنایی سراسری محیط
6.    نصب به عنوان دیوار طرح دار
در نهایت این شما هستید که بسته به مکان زندگی یا محل کار خود، انتخاب می کنید که سقف کشسان در کجا اجرا شود. دست شما برای انتخاب طرح، نوع و شکل سقف کشسان باز است و می توانید هر ایده‌ی خلاقانه و جسورانه‌ای را در فضای مورد نظرتان اجرا کنید. همچنین این قابلیت برای شما وجود دارد که پروژه های کوچک تا بزرگ را برای اجرای سقف کشسان تعریف کنید.خدمات پس از فروش و گارانتی سقف کشسان
بیشتر شرکت های فروشنده و طراح سقف کشسان، نصب رایگان و اجرای سقف را نیز بر عهده می گیرند. شما می توانید با خیال راحت طرح خود را سفارش داده و نیروهای خدماتی شرکت، برای نصب سقف به منزل یا محل کار شما می آیند. گارانتی ارائه شده از سوی شرکت ها بای سقف کشسان می تواند شامل سال های زیادی از 5 سال تا 15 سال شود. بسته به مدل انتخابی شما و محل اجرا، ممکن است شرایط گارانتی متفاوت باشد. البته طول عمر بالایی که برای این نوع سقف ها در نظر کرفته می شود، یکی از قابلیت های مهم و جذاب برای خریداران است. طول عمر مفید سقف کشسان، حدود 50 سال بوده و در صورت نگهداری درست می تواند بالاتر هم برود. می توانید از راهکارهای زیر برای افزایش طول عمر سقف خود استفاده کنید.

روش های نگهداری از سقف کشسان
نگهداری درست از سقف کشسان، از قبل نصب آن شروع می شود. برای بیان دقیق تر و بهتر این موضوع، نگهداری از سقف کشسان را به دو بخش قبل و بعد نصب تقسیم می کنیم.
1.    قبل نصب سقف کشسان:
•    پارچه سقف کشسان به هیچ وجه نباید توسط افراد غیر مسئول و بدون تجربه سوراخ یا پاره شود. این پارچه حساس بوده و با پارچه های معمولی تفاوت زیادی دارند. پارچه PVC سقف کشسان، قابلیت تحمل روطبت بالا، دمای کم تا زیاد، وزن بالا و اشتعال پذیری کم را دارد و نمی توان آن ها را با قیمت پایین و کم تهیه کرد. همچنین جنس مرغوب پارچه سقف کشسان، ممکن است در صورت برش غیر اصولی و اشتباه یا کشیدگی بیش از حد، از فرم اولیه خود خارج شده و به شکل بدی دربیاید. این اشکالات همیشه قابل رفع نیست و ممکن است نمای کار را زشت کند.
•    هر متر مربع از پارچه سقف کشسان وزنی حدود 500 گرم دارد و می تواند تا حدود 200 کیلوگرم وزن را تحمل نماید. اما این به آن معنا نیست که می توانید از آن به عنوان نگهدارنده و تحمل کننده وسایل استفاده کنید. حتی با وجود تحمل وزن بالا، پیشنهاد نمی شود که سیستم نورپردازی و لامپ ها را به روی پارچه سوار کنید و بهتر است آن ها را با کمی فاصله، به روی سقف یا دیوار نصب نمایید. این امکان وجود دارد که در صورت تحمل وزن همیشگی بالا، فرم پارچه عوض شده و به حالت بدی دربیاید.
•    سقف کشسان قابلیت نصب و جمع آسان را دارد و می توانید در صورت انتقال به مکانی دیگر، آن را جمع کرده و در مکان جدید، مجدداً نصب کنید. اما این موضوع به معنای آن نیست که هر کسی می تواند نصب و جمع سقف کشسان را انجام دهد. این کار نیازمند تجربه و تخصص چندین ساله است و در صورت نصب نادرست و احتمالاً کشیدگی بیش از حد، پارچه را پاره یا دفرمه کنید. بهتر است برای جا به جایی سقف کشسان، از نیروهای خدماتی مجرب کمک بگیرید.
2.    بعد نصب سقف کشسان:
•    برای شستشوی سقف کشسان، هرگز از موادی مانند حلال ها، استون و مواد دارای کلر مانند وایتکس استفاده نکنید. این مواد می تواند با ترکیبات پارچه یکی شده و الیاف آن را از بین ببرد. از سویی، در پارچه های طرح‌دار، استفاده از این مواد می تواند منجر به پاک شدن طرح و نقش پارچه شود.
•    برای پاکسازی سقف کشسان می توانید از یک پارچه نمدار و محلول شیشه پاک کن استفاده کنید. به این شکل که محلول را به روی پارچه پاشیده و آن را نمدار کنید. سپس پارچه را به روی سقف بکشید و آن را تمیز نمایید. سپس با یک پارچه خشک، آن را خشک نمایید.
•    برای سقف های نوع آینه‌ای می توانید از محلول الکل دار استفاده کنید. این نوع پارچه ها در مقابل الکل مقاوم هستند.
•    سقف کشسان را می توان جمع و به شکل جداگانه شستشو کرد. البته در صورتی که توانایی نصب مجدد آن را ندارید، بهتر است به پاک کردن سقف با پارچه بسنده کنید.
•    از استفاده وسایل تیز مانند چاقو برای تمیز کردن شیارها و درزها بپرهیزید زیرا ممکن است در صورت سهل انگاری، پارچه سقف را پاره یا سوراخ کنید.
با وجود تمامی موارد بالا، سقف کشسان کمتر نیازی به تمیز کاری دارد. این نوع سقف به طور طبیعی نسبت به جذب گرد و غبار مقاوم است و کمتر زمانی به تمیز کاری و پاکسازی نیاز پیدا می کند. اما می توانید با رعایت نکات اصولی نگهداری از سقف کشسان، طول عمر آن را افزایش دهید. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر نسبت به نصب یا نگهداری سقف کشسان، با مشاوران طاق آرا در ارتباط باشید.